Szilágyi Gyula magyar–holland zeneművész. Bár gyermekkorától kezdve zenei környezetben élt, első egyetemi diplomáját a Budapesti Műszaki Egyetem Közlekedésmérnöki Karán, vasúti járműmérnökként szerezte meg. Műszaki tanulmányainak befejezése után gyorsan a zenei hivatás felé fordult.
1988-ban Amszterdamba költözött, hogy felsőfokú zenei képzésben részesüljön. 1988 és 1999 között a Sweelinck Konzervatóriumban tanult orgonát, zongorát, egyházzenei ismereteket és karmesterséget. Mesterei voltak többek között Jacques van Oortmerssen és Hans van Nieuwkoop (orgona), Jan Marisse Huizing (zongora), Paul van Nevel (régi zene). Megszerezte orgonaművészi és tanári diplomáját, valamint felsőfokú gyakorlati képesítést szerzett egyházzene szakon.
1991 és 1999 között az Amszterdam Vondelparkjában található Református Parktemplom (ma Orgelpark – orgonakoncerthelyszínként működik) hivatalos orgonistája volt. Ebben az időszakban számos orgonahangversenyt adott Hollandia legnevesebb történelmi orgonáin, valamint az Egyesült Államokban, Los Angelesben is fellépett.
1999 és 2011 között gyökeres változással az Ibériai-félszigeten élt, tanított és koncertezett. 1999–2003 között a farói „Maria Campina” Konzervatóriumban tanított zongorát, orgonát és kamarazenét. 2003-tól az andalúziai Ayamonte városában (Huelva, Spanyolország) élt. Ekkoriban a cáceresi konzervatóriumban is tanított, valamint a határt naponta átlépve portugál zeneiskolákban is tanított (Tavira, Vila Real de Santo António, Loulé, Lagos, Portimão). Számos koncertet adott Portugália és Spanyolország történelmi orgonáin.
Történelmi orgonákhoz való hozzáértése miatt 2006-ban felkérték, hogy ő adja a 1785-ben készült, frissen restaurált Joaquim António Peres Fontanes-orgona avatókoncertjét a tavirai Szent Jakab-templomban (a restaurálást Mestre Dinarte Machado vezette). Zongoraművészként is többször fellépett, több alkalommal az Algarvei Szimfonikus Zenekarral is koncertezett, Álvaro Cassuto és Cesário Costa vezényletével.
Több történelmi orgona restaurálási projektjében is részt vett Spanyolországban, többek között Gerhard Grenzing S. A. vállalat munkájában Baezában (Jaén), valamint Manuel Luengo Flores orgonarestaurátorral a sevillai „Jesús del Gran Poder” bazilika orgonáján.
2004-ben döntős volt az innsbrucki rangos „Paul Hofhaimer” orgonaversenyen, amely a 16–17. századi orgonaművészet és improvizáció területére fókuszál.
2011-es hazatérése után újraindította zenei pályáját Magyarországon. Számos zeneiskolában tanított zongorát és orgonát, és több orgonakoncertet adott itthon és külföldön egyaránt. 2015-ben a magyar AerisOrgona Kft. kérte fel, hogy ibériai tapasztalatait kamatoztassa egy 18. századi kasztíliai orgonamásolat építésében a budapesti Angyalföldi Szent Mihály-plébániatemplomban.
2016 őszén „cum laude” minősítéssel szerezte meg a DLA doktori fokozatot a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem Doktori Iskolájában. Disszertációjának címe: „A csata – egy zenei műfaj élete az ibériai orgonaművészetben”. A doktori koncertjét 2016 októberében tartotta meg a fent említett kasztíliai orgonán. 2023 júniusában sikeresen megszerezte habilitációját is a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetemen.
2014 és 2025 között a Nyíregyházi Egyetem Zeneművészeti Intézetének adjunktusa volt, 2015-től pedig a Debreceni Egyetem Zeneművészeti Karán tanít orgonát és zongorát főtárgyként, valamint magyar zenetörténetet idegen nyelven, elsősorban külföldi hallgatók számára.
Számos sikeres koncertet adott az Európai Unió országaiban, de rendszeres fellépő Oroszországban és Fehéroroszországban is. Az utóbbi években gyakran szerepelt Moszkvában, Szaratovban, Penzában, Minszkben és Pinszkben, ahol többször tartott mesterkurzusokat is. Magyarországon is rendszeresen tart ibériai régi zenei orgonamesterkurzusokat, különösen a budapesti kasztíliai orgonán.
2018-ban egy hét részes koncertsorozat keretében előadta Francisco Correa de Arauxo 17. századi andalúz komponista teljes billentyűs művét, a Facultad Orgánica-t. Ugyanezen a hangszeren 2020-ban, a mű megjelenésének 400 éves jubileuma alkalmából, hat részes sorozatban előadta Manuel Rodrigues Coelho portugál zeneszerző Flores de Música (1620) című teljes gyűjteményét, amely előadás ebben a teljességében világviszonylatban is egyedülállónak számít.
2021-ben a Greccio Renaissance Vocal Ensemble állandó tagjaként, annak ideiglenes művészeti vezetőjeként és énekes szólistájaként egy hét részes koncertsorozatban bemutatta Jan Pieterszoon Sweelinck 37 darabból álló, ötszólamú latin motettagyűjteményét, a Cantiones Sacrae-t, Sweelinck halálának 400. évfordulója alkalmából, három ikonikus budapesti templomban.