Barion Pixel
Nemzeti Orgonaregiszter Programok Rólunk Érdekességek Pályázatok
en
Bérleten kívüli koncertek OperaCinema Koncertmisék Kamarakoncertek Térzene Stream koncertek (Youtube)

Művészek

Christian Schmitt

Christian Schmitt

orgona

Christian Schmitt napjaink egyik legkeresettebb orgonaművésze. Rendkívül gazdag koncertpályafutásának kiemelkedő állomásai közé tartoznak fellépései a Berlini Filharmonikusokkal Sir Simon Rattle vezényletével, a Salzburgi Ünnepi Játékokon Magdalena Koženával, a Los Angeles-i Walt Disney Concert Hallban a Los Angeles Philharmonic meghívására, a dallasi Symphony Hallban, valamint a Staatskapelle Berlin zenekarral Daniel Barenboim irányításával. Szerepelt a Philadelphia Orchestra koncertjén Paavo Järvi vezényletével, a Cseh Filharmonikusokkal és Jakub Hrůšával a BBC Proms-on, a Hong Kong-i Filharmonikusokkal Jukka-Pekka Saraste vezetésével, illetve a Brnói Filharmonikusokkal Dennis Russell Davies irányításával a New York-i Carnegie Hallban. Előadta Toshio Hosokawa „Embrace – Light and Shadow” című művének japán premierjét a Tokiói Szimfonikus Zenekarral a Suntory Hallban, valamint lemezre vette Hindemith „Kammermusik” No. 7 című művét Christoph Eschenbach vezényletével.

A 2021/22-es évadban Christian Schmitt volt a Zürichi Tonhalle Zenekar „Fókuszban az előadó” programjának kiemelt művésze, valamint az ottani „Nemzetközi Orgona Fesztivál” kurátora, ahol Paavo Järvi vezényletével avatta fel a koncertterem új orgonáját. 2014 óta szoros kapcsolat fűzi a Bambergi Szimfonikusokhoz, ahol főorgonistaként ő kurálja a koncertterem orgonasorozatát. Hasonló szerepet töltött be a Saarbrückeni Állami Zenekarnál (Fókuszban az előadó – Sébastien Rouland zeneigazgató mellett) és az Augsburgi Filharmonikus Zenekarnál (rezidens művész – Domonkos Héja zeneigazgató mellett). Tajvanon, Kaohsiung városában az ázsiai kontinens legnagyobb orgonájának otthont adó Weiwuying Orgona Fesztivál művészeti vezetője.

Christian Schmitt játszott már többek közt a hamburgi Elbphilharmonie, a berlini Konzerthaus, a bécsi Musikverein, a lipcsei Gewandhaus és a montreali Maison Symphonique hangversenytermeinek orgonáin, és együttműködött olyan neves karmesterekkel és szólistákkal, mint Juliane Banse, Sibylla Rubens, Matthias Goerne, Thomas Hampson, Philippe Herreweghe, Manfred Honeck, Matthias Höfs, Marek Janowski, Cornelius Meister, Thomas Søndergård és Michael Volle. Fellépett többek között a Göteborgi Szimfonikusokkal, a Varsói Filharmonikusokkal, a Müncheni Filharmonikusokkal, a Skót Királyi Nemzeti Zenekarral, valamint az NDR, WDR, SWR, MDR, SR és ORF rádiózenekarokkal.

Christian Schmitt több mint 40 lemezfelvételt készített. A Deutsche Grammophon kiadó gondozásában két CD-t rögzített a „Bach 333 – Az új összkiadás” projekt keretében, valamint „Prayer” címmel jelent meg közös albuma Magdalena Koženával. Widor orgonaszimfóniáinak (Op. 42.3 és Op. 69) felvételéért megkapta az „Echo Klassik” díjat. Szenvedélyes pedagógus, rendszeresen tart mesterkurzusokat világszerte. 2021 óta a rotterdami Codarts Egyetem orgonaprofesszora, Ben van Oosten utódjaként.

Christian Schmitt orgonaszakértőként is tevékenykedik, tanácsadóként vesz részt orgonák felújításában és építésében Berlinben, Nürnbergben, Zürichben, Luzernben és Brnóban. Számos nemzetközi verseny zsűritagja, valamint tiszteletbeli támogatója a „Rhapsody in School” nevű zeneoktatási kezdeményezésnek és a Német Akadémiai Ösztöndíj Alapítványnak (Studienstiftung des deutschen Volkes).

Tanulmányait Daniel Roth (Párizs), Leo Krämer (Saarbrücken) és James David Christie (Boston) irányításával végezte.